Nákupní košík

Přejít k pokladně

Jak pečovat o výrobek z pravé kůže

Až na pár vyjímek na přání zákazníka jsou všechny mé výrobky vyrobeny z pravé kůže. Pro své kožené výrobky používám pravé hovězí kůže, jako hovězí hlazenice, nubuk (semiš), štípenka, či kůže čalounické, nebo povrchově upravované například lakované kůže. Tyto pravé kůže zaručují vysokou kvalitu mých výrobků, které Vám tak vydrží mnohem delší dobu než jejich ekvivalenty z různých náhražek kůže.

Každý kus kůže, který mi projde pod rukami je jedinečný a originální. A proto, i když se jedná o stejný výrobek nenajdete mezi mými výrobky dva přesně stejné kusy. Kromě toho, že se různé druhy kůže liší zpracováním a povrchovou úpravou, je každý kus kůže jedinečný svoji kresbou a různými vadami. Neexistuje přírodní materiál bez drobných vad. Mezi drobné defekty patří zejména nerovnost povrchu, jizvičky, škrábance, které vznikly za života zvířete. Tyto drobné vady nejsou nedostatkem, ale naopak potvrzují pravost použitého materiálu. Patina, kterou získá kůže na Vámi zakoupeném výrobku, jí přidává duši a podtrhuje charakter přírodního materiálu.

Aby Vám však Vaše kožená brašna, kabelka, kapsa, či opasek vydržely dlouhá léta, musíte o ně také v potřebné míre pečovat.

Nevhodné používaní a zátěž může Váš kožený výrobek zničit

Při výběru a před zakoupením Vaší kožené kabelky, aktovky, tašky či brašny, zvažujte k čemu Vám má sloužit, aby nedošlo k přetěžování výrobků. Kůže neustále pracuje a když budete ve své kabelce nosit kromě kila až dvou běžných věcí ještě pěti kilovou cihlu na obranu, může se stát, že se časem tvar samotné kabelky zdeformuje a kožený řemen, či držátka do ruky se nechtěně natáhnou. Zvažujete-li v kabelce, aktovce či brašně nosit větší zátěž, klidně mě kontaktujte a ráda Vám doporučím pevnější výrobek, případně pokud to půjde, vyrobím ten Vámi vybraný z pevnější kůže tak, aby zvládnul i větší zátěž.

Vyhýbáme se mechanickému poškození

Výrobek používejte tak, aby nedošlo k jeho mechanickému poškození a k rychlému opotřebení. Často vídám slečny, které svoji kabelku položí na špinavou podlahu v tramvaji tak, že ji ostatní okopávají a šlapou po ní. Dávejte na své kožené výrobky pozor a pečujte o ně s patřičnou úctou. V případě zodpovědné péče Vám bude Váš kožený výrobek dlouho a spolehlivě sloužit.

Vyhýbáme se promočení a výrobky nikdy nepereme

Své kožené výrobky chraňte před přílišným promočením. Kůže nemá ráda rychlé změny vlhkosti. Když už se Vám kožený výrobek náhodou namočí, nikdy ho nedávejte vyschnout na radiátor, či na přímé slunce. Kůže by pak velmi rychle vyschla, ztvrdla a popraskala a pak už se s tím ve většině případů nedá nic dělat. V případě, že Vám výrobek třeba hodně zmokne, nechte ho jenom pozvolna vyschnout a pokud nám to povrchová úprava kůže umožňuje, je dobré ho následně ošetřit včelím voskem.

Kožené výrobky nikdy nepereme, zničili bychom je!

Pokud zjistíte na Vašem výrobku jen povrchovou nečistotu, v případě hladkých povrchů kůže jí můžete odstranit prostým utřením čistým hadříkem jemně namočeným v jarové vodě (pozor! nenamáčet moc a pořádně hadřík vyždímejte). V případě kůží jako nubuk (tzv. semiš), které nemají hladký povrch, doporučuji spíše kartáčování jemným suchým kartáčkem. Na tento typ kůže je dobré používat impregnaci, která je k tomu určená. Kůže je pak odolnější jak k nečistotám tak i k vodě.

Kůži pravidelně ošetřujeme

Chcete-li, aby Váš výrobek vydržel dlouhé roky, pravidelně o něj musíte pečovat. Doporučuji pravidelně ošetřovat různými přípravky na kůži. Na hladké kůže (hlazenice), které mají hladký až téměř lesklý povrch, používáme včelí vosk, který doporučuji k ošetřování dle potřeby. Přípravek s včelím voskem určený na ošetřování kůže, který používám i já, si můžete zakoupit i v mém e-shopu.

Čistící přípravky na kůži

Na trhu je k sehnání také mnoho dalších různých speciálních přípravků, určených pro čištění, impregnaci a ošetřování různých druhů kůže. Tyto přípravky však vybírejte opatrně, protože různé druhy kůže vyžadují různé ošetření. Vždy si pozorně přečtěte návod na použití daného přípravku, případně se informujte přímo u prodejce nebo výrobce přípravku, jestli je vhodný pro typ kůže na Vašem výrobku a jestli jej nepoškodí.

S úctou Vaše Tatiana Varošová (dříve Fučíková)